Planując urlop w Czechach lub Skandynawii

Aby zaoszczędzić sobie stresu podczas podróży warto przeanalizować to, ile tak naprawdę pieniędzy będziemy potrzebować podczas czekającej nas podróży. Ważne jest to, aby przed wyjazdem za granicę oszacować ile obcej waluty musimy mieć przy sobie na bieżące wydatki. Trzeba też wiedzieć, gdzie najbardziej opłaci się wymienić pieniądze, w ten sposób uchronimy się przed odczuwalnymi stratami finansowymi.

Przed wymianą złotego na inną walutę powinno się prześledzić to, jak w ostatnim czasie wyglądały wahania kursu, który nas interesuje. To pozwoli zorientować się, czy aktualny moment jest optymalny do przeprowadzenia transakcji. Nawet jeśli ostatecznie zdecydujemy się na zakup waluty za granicą, to niezbędne będzie wymienienie choćby niewielkiej ilości pieniędzy w kraju.

Jedną z walut, która obowiązuje w kilku krajach europejskich, jest korona. Oprócz tego, że jest to jednostka monetarna używana w sąsiadujących z Polską Czechach, to ma ona zastosowanie także w Norwegii, Danii, Islandii i Szwecji. Kurs korony czeskiej w stosunku do naszej złotówki w przybliżeniu przedstawia się w stosunku 1 korona czeska = 0.15 złotego. Jeśli zamierzamy jednak podróżować po krajach Europy Północnej to będziemy spotykać się z innym kursem korony – na przykład korona norweska (NOK) to około 0,5 PLN.

Kraje skandynawskie posiadają walutę o wspólnej nazwie, ponieważ wiąże je wspólna historia – w XIX wieku powstała Skandynawska Unia Monetarna. Mimo, że rozpadła się ona po kilkudziesięciu latach, to nazwa waluty nie zmieniła się. Jeśli zatem marzy się nam podróż, podczas której będziemy mogli zwiedzać północne kraje, to z pewnością warto zobaczyć podczas takiej wyprawy także Szwecję. Waluta obowiązująca w tym kraju ma podobną do korony norweskiej wartość w stosunku do naszej złotówki. Średnia wartość korony szwedzkiej w odniesieniu do polskiej waluty przedstawia się w proporcjach 1 korona szwedzka = 0,45 złotego polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *